پکیج و بخاری دو نوع سیستم گرمایشی متفاوت اند که هدف هر دوی آن‌ها گرم کردن محیط است که در این مقاله می‌خواهیم شما را با تفاوت پکیج با بخاری آشنا کنیم. از تفاوت پکیج با بخاری این است که بخاری فقط محیط را گرم می‌کند ولی پکیج وظیفه گرم کردن آب مورد نیاز را هم دارد و … . در صورتی که می‌خواهید بدانید بخاری بهتر است یا پکیج با زرین سرویس همراه باشید.

تفاوت پکیج و بخاری

در این بخش می‌خواهیم شما را با تفاوت پکیج و بخاری آشنا کنیم با ما همراه باشید.
بخاری و پکیج تفاوت‌هایی با هم دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند که از مجموع تفاوت‌های آن قیمت خریداری آن، میزان مصرف گاز، امنیت آن، نصب و راه اندازی، بازدهی حرارتی و … که در ادامه به صورت کامل توضیح داده خواهند شد.

  • زیبایی ظاهری پکیج و بخاری

باید بدانید که تفاوت پکیج با بخاری از نظر ظاهری این است که بخاری‌ها امروزه در طرح‌ها و نقش‌های متفاوتی وجود دارد برای مثال برای اتاق کودک از طرح‌های بچه گانه استفاده می‌شود برای پذیرایی می‌توان از بخاری‌های با طرح شومینه استفاده کرد ولی به طور کلی این نوع سیستم گرمایشی جاگیر است.
درباره تفاوت پکیج با بخاری باید برای شما بگویم که همچنین از شوفاژ‌های با طرح و نقش‌های متفاوت با جاگیری کمتر هم می‌توان استفاده کرد از جمله شوفاژ‌های رادیاتور قرنیزی، رادیاتور پنلی، رادیاتور پره ای، رادیاتور شیشه ای و … .

زیبایی ظاهری پکیج و بخاری

تفاوت پکیج با بخاری

  • تفاوت پکیج با بخاری از نظر امنیت

درباره تفاوت پکیج با بخاری از نظر امنیت باید بگویم اگر شما خودتان هم به این موضوع توجه کنید خواهید فهمید که سالانه با شروع فصل زمستان مرگ میر بر اثر گاز گرفتگی چقدر افزایش یافته که بسیار نگران کننده است.
با شروع فصل سرد پاییز و زمستان زمانی که بخاری خود را نصب می‌کنید باید به چند نکته مهم از نظر امنیتی توجه کنید که یکی از آن‌ها شیلنگی است که گاز به وسیله آن به بخاری نصب می‌شود باید مواظب باشید که شیلنگ نشتی نداشته باشد که باعث گاز گرفتگی شما شود.
در مرحله بعدی از نصب بخاری باید به لوله بخاری توجه کنید که یکی از نکات امنیتی می‌باشد که در صورت نصب نشدن به صورت اصولی گاز خروجی را به درون منزل شما پس می‌دهد همچنین باید توجه کنید که به وسیله شیء مسدود نشده باشد و سایر نکات امنیتی دیگر که با استفاده از پکیج دیگر نیاز به رعایت آن‌ها نمی‌باشد.

تفاوت پکیج با بخاری از نظر امنیت

تفاوت پکیج با بخاری

البته باید بدانید که تفاوت پکیج با بخاری این است که نکات امنیتی در پکیج فقط سرویس پکیج به صورت دوره ای است.
هر چند وقت یک بار باید پکیج را سرویس کنید در صورتی که نمی‌توانید سرویس پکیج خود را انجام دهید می‌توانید از مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس پکیج در تهران کمک بگیرید.
منظور از مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس پکیج در تهران این نیست که فقط در تهران فعالیت دارد بلکه در استان‌های دیگر از جمله اصفهان، شیراز، مشهد، مازندران، گیلان، گرگان، البرز و … به صورت حرفه ای فعالیت دارد.

  • تفاوت پکیج با بخاری از نظر نصب

درباره تفاوت پکیج با بخاری از نظر نصب باید بگویم که برای نصب پکیج باید حتما قبل از نصب آن لوله کشی مناسب را انجام دهیم.
در صورتی که قبل از ساختمان سازی بدانید که می‌خواهید از پکیج به عنوان سیستم گرمایشی محیط استفاده کنید کار نصب پکیج آسان تر خواهد شد چرا که لوله کشی را به صورت تو کار انجام خواهید داد و آسان تر می‌شود و البته برای ساختمان‌های قدیمی‌هم می‌توانید به صورت رو کار لوله کشی کنید.
برای نصب بخاری به لوله بخاری و شیلنگ نیاز داریم و همچنین می‌توانید از بست هم برای ایمنی کار استفاده کنید.
در این بخش از تفاوت پکیج با بخاری باید فهمیده باشید که نصب بخاری به مراتب راحت تر از نصب پکیج است و خودتان هم می‌توانید آن را نصب کنید.

تفاوت پکیج با بخاری از نظر نصب

تفاوت پکیج با بخاری

  • تفاوت پکیج با بخاری از نظر اشغال فضا

در این باره از تفاوت پکیج با بخاری باید بگویم که بخاری با توجه به لوله متصل آن به سقف و همچنین شیلنگی که به لوله گاز متصل می‌شود مکان بیشتری نسبت به شوفاژ و رادیاتور اشغال می‌کند.
رادیاتور و شوفاژها با توجه به مکان، سایز و مدل آن‌ها تعیین می‌شود برای مثال در صورتی که در مکان مورد نظر از رادیاتور شیشه ای استفاده شود نه تنها مکان کمتری را اشغال می‌کند بلکه جنبه تزیئنی هم دارد.
همچنین رادیاتور قرنیزی هم که به صورت قرنیز درون منازل تعبیه می‌شود فضای خیلی کمی‌اشغال می‌کند.
البته باید بدانید که بخاری پس از فصل زمستان برداشته می‌شود ولی رادیاتور‌ها به صورت همیشگی یک محیط را اشغال می‌کنند.

تفاوت پکیج با بخاری از نظر اشغال فضا

تفاوت پکیج با بخاری

  • تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ بازدهی حرارتی

در این تفاوت پکیج با بخاری باید بگویم که بخاری به دلیل شعله مستقیم موجود در آن محیط را نسبت به پکیج گرم تر می‌کند چرا که پکیج آب را به رادیاتور انتقال می‌دهد و و سپس گرما را به محیط و البته باید بدانید به دلیل اینکه پکیج نقش آبگرمکن را هم دارد در زمانی که از آب آن برای حمام، دستشویی و … استفاده می‌شود آب انتقالی به رادیاتور‌ها سرد می‌شود.
پس نتیجه می‌گیریم که باز دهی حرارتی در بخاری بیشتر است و در برخی مناطق که سرما شدید است مجبور می‌شوند با وجود پکیج از بخاری هم استفاده کنند.

تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ بازدهی حرارتی

تفاوت پکیج با بخاری

  • تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ هزینه

در این بخش تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ هزینه را بررسی می‌کنیم.
از نظر خرید قیمت بخاری نسبت به پکیج و رادیاتور ارزان تر است.
همچنین باید بدانید که از نظر مصرف انرژی بخاری فقط گاز مصرف می‌کند ولی پکیج‌ها برق و گاز مصرف می‌کنند که باعث می‌شود هزینه مصرف انرژی هم بالاتر رود.
البته باید این نکته را بدانید که پکیج علاوه بر گرمایش محیط وظیفه گرم کردن آب محیط را هم دارد و کار آبگرمکن را هم انجام می‌دهد.

تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ هزینه

تفاوت پکیج با بخاری

  • تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ آلایندگی در محیط

درباره تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ آلایندگی در محیط باید بگویم که در بخاری به دلیل سوختن گاز، سیاهی و دوده از خود خارج می‌کند و باعث سیاه و کثیف شدن دیوار و پرده‌ها خواهد شد.
درباره آلایندگی‌های تولید شده به واسطه پکیج باید بگویم که پکیج هم به دلیل جا به جایی هوا گرد و غبار تولید می‌کند.
نتیجه می‌گیریم که از نظر میزان آلایندگی در محیط پکیج آلایندگی کمتری تولید می‌کند و بهتر است که از آن استفاده شود.

تفاوت پکیج با بخاری از لحاظ آلایندگی در محیط

تفاوت پکیج با بخاری

در برخی موارد امکان اینکه مشکلی برای پکیج و یا بخاری شما پیش می‌آید که شما توانایی تعمیر و یا سرویس آن را ندارید که می‌توانید در آن مواقع از زرین سرویس مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس سیستم گرمایشی کمک بگیرید.

بخاری بهتر است یا پکیج؟

در بخش قبلی شما را به طور کلی با تفاوت پکیج با بخاری آشنا کردیم و شما باید خودتان متوجه شده باشید که بخاری بهتر است یا پکیج.
در جواب به این سوال که بخاری بهتر است یا پکیج؟ وابسته به نوع سلیقه و مقدار هزینه شما انتخاب می‌شود.

بخاری بهتر است یا پکیج

تفاوت پکیج با بخاری

از نظر امنیت، زیبایی، آلودگی، اشغال محیط کمتر و … پکیج بهتر است.
از نظر هزینه، بازدهی حرارتی، نصب و … هم بخاری بهتر است.
پس شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نظر خود پکیج یا بخاری را جهت گرمایش منزل خود انتخاب کنید.